Podpora przyczepy - do czego służy?

2023-01-12 08:19:00 / Newsletter

Wiele osób wykorzystuje przyczepy samochodowe na co dzień w swojej pracy, ale bardzo często na jej zakup decydują się ludzie, którzy okazjonalnie przewożą towar o większych gabarytach. Przyczepka jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i może służyć nam długie lata, jeśli oczywiście będziemy o nią odpowiednio dbać. Mogłoby się wydawać, że na stan techniczny tego pojazdu podpora przyczepy nie ma żadnego wpływu, lecz w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Sprawdźmy zatem, do czego dokładnie służą podpory i jak o nie dbać.

Podpora przyczepy – do czego służy?

Funkcja podpory przyczepy wydaje się oczywista: ma podtrzymywać przyczepę, ale jej zadaniem jest także jej poziomowanie. Zdarza się, że podczas załadunku lub rozładunku przyczepy może dochodzić do wywrotek i właśnie przed tym chroni nas stabilna podpora przyczepy. Daje ona odpowiednie zabezpieczenie, dzięki czemu przyczepa nie może się przewrócić i uderzyć o podłoże, co znacznie pogorszyłoby stan techniczny pojazdu. Okazuje się więc, że solidne podpory do przyczep sprawiają, że korzystaniem z przyczepy będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej.

Konserwacja podpór

By przyczepa samochodowa służyła nam jak najdłużej, musimy odpowiednio dbać o jej poszczególne elementy i oczywiście nie należy zapominać o niewielkich rozmiarów podporze do przyczepy. Do jej prawidłowego działania niezbędna jest regularna konserwacja, a także kontrola stanu. Czynności serwisowe powinny sprowadzać się przede wszystkim  do regularnego smarowania mechanizmów gwintowanych  ich poszczególnych części. Tym samym ochronimy je  od rdzy i zatarć.
W konserwacji podpory przyczepy może nam pomóc smar stały, który ułatwi pracę poszczególnych elementów tego urządzenia. Zdarza się, że właściciele przyczepek używają smarów płynnych, jednak nie jest to zalecane ze względu na ich niską trwałość oraz zaniżoną skuteczność utrzymywania się na smarowanych elementach.

Wybór odpowiednich podpór

Każda podpora przyczepy ma określoną wytrzymałość, więc należy ten produkt dostosować do całkowitej dopuszczalnej masy całkowitej naszej przyczepy. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, w przypadku zamontowania podpory do cięższej przyczepy, może dojść do jej uszkodzenia i wygięcia. Oczywiście nośność danej podpory zawsze wskazana jest na niej w widocznym miejscu, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z dobraniem podpory do swojej przyczepy.
Podpora mimo tego, że jest niewielkim elementem przyczepy, jest niezwykle istotna. Jeśli będziemy ją prawidłowo eksploatować, czyli regularnie smarować i nie przeładowywać przyczepy, sama przyczepa może nam służyć wiele lat.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór kół podporowych i podpory


Wiadomości