Zastosowanie siatki do zabezpieczania ładunku

2023-01-12 08:23:00 / Newsletter

ZASTOSOWANIE SIATKI DO ZABEZPIECZANIA ŁADUNKU

Zajmując się zawodowo przewożeniem ładunku, należy mieć świadomość, jak istotna w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków jest siatka do zabezpieczania przewożonych towarów. Bez niej nie byłoby mowy o bezpiecznym transportowaniu gruzu, śmieci i innych ładunków. Jakie jest zastosowanie siatki i czym ona się charakteryzuje?

Siatki transportowe – dlaczego warto je stosować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, przewożony towar musi być odpowiednio zabezpieczony przed przesuwaniem się oraz wydostaniem się z części załadunkowej pojazdu. Nie stosując się do zapisów prawnych, możemy przyczynić się do powstania niebezpiecznych sytuacji na drodze zagrażających zdrowiu i życiu innym uczestnikom ruchu. Skutecznym sposobem na bezpieczny transport ładunku jest założenie na kontener bądź przyczepkę siatki do zabezpieczania towaru.

Siatka do zabezpieczania ładunku – zalety

Siatki transportowe wykonane są z niezwykle wytrzymałego, ale też odpornego na rozciąganie i rozrywanie materiału: polipropylenu. Dzięki temu, że jest on giętki i elastyczny, pozwala na skuteczne zabezpieczenie towaru, nawet tego o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Należy także podkreślić, że polipropylen odporny jest na promieniowanie UV, co w dużym stopniu przedłuża „żywotność” produktu. Siatki polipropylenowe są odporne także na trudne warunki atmosferyczne, co sprawia, że możemy z nich korzystać niezależnie od pory roku i pogody panującej na zewnątrz. Na funkcjonalność siatki mają także wpływ wzmocnione brzegi, które nie są podatne na przetarcia. Siatka do zabezpieczania ładunku jest wielokrotnego użytku, dlatego tak chętnie jest wykorzystywana w wielu branżach.

Zastosowanie siatki transportowej

Możliwości wykorzystania siatki są bardzo szerokie. Siatki zabezpieczające ładunek wykorzystywane są w transporcie samochodowym, ale też wodnym i kolejowym. Na rynku znajdziemy więc siatki do samochodów, na przyczepy i paki. Bardzo często stosuje się je na samochodach ciężarowych, czyli na kontenerach, paletach i na naczepach.

Jaki ładunek zabezpieczać siatką?

Siatką może być zabezpieczony dosłownie każdy przewożony towar, od ładunków o mniejszych gabarytach i niewielkiej wadze, jak np. liście, po drewno, kartony, gruz, styropian czy odpady. Podczas zabezpieczania ładunku należy stosować się do jednej zasady: rozmiar oczka nie może być większy od najmniejszego przewożonego towaru.

Wielkość siatki – jak ją obliczyć?

Odpowiednio dobrana wielkość siatki wpływa na bezpieczeństwo transportowanego towaru. Jak w takim razie obliczyć, jakie wymiary powinna mieć siatka do zabezpieczenia ładunku?

Na początku należy zmierzyć szerokość oraz długość kontenera, przyczepy lub innego pojemnika, w którym będzie transportowany towar. Jeśli pojemnik posiada haki bądź inne zaczepy, należy wziąć pod uwagę także ich odległość do jego brzegu. Do wymiarów trzeba jeszcze doliczyć od 20 do 40 cm do każdego boku (w zależności od tego, jak luźna ma być siatka). Następnie mnożymy ze sobą wymiary, a wynik zaokrąglamy w górę do pełnej wartości. Rozwiązaniem działania jest ilość metrów kwadratowych siatki, która będzie potrzebna do zabezpieczenia towaru.

Siatka do zabezpieczania ładunku to niezbędny element wyposażenia samochodu przewożącego ładunek. Jest to niedrogi sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przewożonego towaru oraz osób uczestniczących w ruchu drogowym.

Mnogość siatek transportowych dostępnych w ofercie sklepu Protrailer24 sprawia, że z powodzeniem można dobrać konkretną siatkę do rodzaju przewożonego ładunku i wielkości części załadunkowej pojazdu.


Wiadomości