Prawidłowe oświetlenie przyczepy samochodowej.

2023-04-03 11:53:00 / Newsletter

Prawidłowe oświetlenie przyczepy samochodowej.
Każda przyczepa powinna posiadać sprawne oświetlenie zewnętrzne. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – nie tylko kierowcy, który porusza się pojazdem wraz z przyczepą, ale także innych kierowców. Odpowiednie światła odblaskowe przednie jest bardzo ważne, zapewnia zmniejszenie ryzyka ewentualnego wypadku, a ponadto chroni kierowcę przed mandatem. Właściwie oświetlona przyczepka widoczna jest z dużej odległości, dzięki czemu inni kierowcy mogą w porę zareagować w razie ewentualnych manewrów wykonywanych przez kierującego autem z przyczepą, bądź widzieć pojazd wraz z przyczepą z wystarczającej odległości. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan oświetlenia i dokładnie wyczyścić lampy, aby zapewnić maksymalną widoczność na drodze.

Wymagane oświetlenie przyczepy samochodowej, w które musi być wyposażona każda przyczepa to:

  • Kierunkowskazy – dwie sztuki widoczne z tyłu przyczepy.
  • Światła awaryjne – dwie żarówki; te same lampy, które pełnią funkcję kierunkowskazów.
  • Światła stopu – podobnie, jak w poprzednim przypadku, oświetlenie widoczne z tyłu przyczepy.
  • Światła pozycyjne tylne – dwie sztuki, również widoczne z tyłu przyczepy.
  • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – naświetla całą jej powierzchnię.
  • Odblaski boczne – o żółtej barwie i kształcie innym niż trójkąt kształcie – powinny być zamocowane nie dalej niż 3 m od przodu przyczepy i nie dalej niż 1 m od tyłu przyczepy, jeśli mierzymy od zaczepu kulowego.
  • Światła odblaskowe tylne, trójkątne odblaski tylne – dwie sztuki, umieszczone na tyle przyczepy.
  • Odblaski przednie – minimum dwie żarówki o białym kolorze, umieszczone maksymalnie 150 mm od najbardziej zewnętrznego punktu szerokości pojazdu.
  • Światła przeciwmgłowe tylne – umiejscowione z lewej strony na końcu przyczepy (jedna sztuka).


W niektórych krajach, na przykład w Polsce, obowiązują okresowe kontrole techniczne przyczep, w trakcie których sprawdzana jest także poprawność działania oświetlenia.

Dodatkowe wymagania oświetlenie przyczepy

Przed zakupem lub wynajmem przyczepy należy ją dokładnie zmierzyć. Od wymiarów zależne jest dodatkowe oświetlenie, które będzie wymagane. Przyczepy o szerokości powyżej 1,6 m muszą posiadać światła pozycyjne przednie. Gdy szerokość przekracza 2,1 m, konieczne jest wyposażenie zespołu pojazdu w światła obrysowe przednie i tylne. W przypadku długości większej niż 6 m, przyczepa powinna mieć lampy pozycyjne boczne. Ponadto, każda przyczepka o wadze przekraczającej 750 kg musi posiadać światło cofania umiejscowione z tyłu po prawej stronie.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo szeroki wybór oświetlenia do przyczep samochodowych.

Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej – CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

Przed Oświetlenie przyczepki jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa na drodze. Jak widać, w Polsce obowiązują bardzo konkretne przepisy dotyczące rodzaju i umiejscowienia konkretnych świateł. Co ważne, oświetlenie inne niż wymienione powyżej jest zabronione – znajomość przepisów jest bardzo ważna , aby uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia. Światła muszą być dopasowane do odpowiednich wymiarów.
Sprawne i kompletne oświetlenie to podstawowy warunek, by móc czuć się bezpiecznie na drodze i nie sprawiać na niej zagrożenia. Choć niektóre przyczepy (zarejestrowane w latach 80-tych), mogą być wyłączone z obowiązku posiadania niektórych lamp, to mimo wszystko warto w nie zainwestować.
W przypadku większych przyczep o szerokości ponad 1,6 metra wymagane jest dodatkowe oświetlenie boczne, które zapewni widoczność pojazdu z boku.
W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku przyczepki ciężarowej, wymagana jest dodatkowa instalacja elektryczna, która zapewni odpowiednie zasilanie oświetlenia przyczepki.
Wszystkie te wymagania i zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i zminimalizowanie ryzyka wypadków drogowych. Dlatego warto dbać o stan oświetlenia przyczepki i regularnie kontrolować jego poprawność.

Gdzie można zakupić oświetlenie?

W sklepie Protrailer24.com znajdziesz w wszystko to co jest potrzebne do niezbędnego wyposażenia oświetlenia przyczep samochodowych np. światła pozycyjne przednie, światła awaryjne, światło przeciwmgłowe tylne, światła cofania, lampy pozycyjne tylne. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.
W razie wątpliwości lub problemów z oświetleniem przyczepki, warto skorzystać z pomocy specjalisty lub warsztatu samochodowego, który pomoże w rozwiązaniu problemów związanych z oświetleniem przyczepki samochodowej.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo szeroki wybór oświetlenia do przyczep samochodowych.


Wiadomości