Osprzęt i części do przyczep podłodziowych

2023-01-12 07:47:00 / Newsletter

Każdy właściciel łodzi dba o swoją maszynę jak o największy skarb. Bardzo często jednak zapomina się o pozostałym wyposażeniu łodzi, a mianowicie o przyczepie podłodziowej. Jakie są najważniejsze części przyczepy i jak o nią odpowiednio dbać?

Przyczepy podłodziowe – dlaczego ich jakość jest tak istotna?

Cena łodzi jest wysoka, dlatego ich właściciele tak bardzo przywiązują wagę do ich stanu technicznego, gdyż rysa bądź usterka znacznie zaniża ich wartość. O swoją łódkę należy dbać, nie tylko pływając po akwenie, ale także w czasie transportu. Mając to na uwadze, powinno się wybierać najwyższej jakości przyczepy podłodziowe, a także osprzęt do nich. Wysokiej jakości części uchronią nasze łodzie przed uszkodzeniem podczas załadunku bądź rozładunku.

Rodzaje przyczep podłodziowych

Przyczepy podłodziowe możemy podzielić na hamowane i niehamowane, jednak obydwa rodzaje są zbudowane niemal w identyczny sposób. Różni je jedynie obecność układu hamulcowego w przyczepach hamowanych. W przyczepach podłodziowych dyszel jest w kształcie litery V, co gwarantuje dużą stabilność jazdy. Z kolei wbudowana wciągarka umożliwia bardzo łatwy załadunek i rozładunek.

Zdarza się, że do transportowania łodzi wykorzystuje się wózki transportowe, jednak te mogą być używane jedynie na niewielkich odległościach.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór części do przyczep podłodziowych

Najważniejsze części do przyczep podłodziowych

Największy wpływ na bezpieczeństwo łodzi podczas transportowania jej na przyczepie podłodziowej mają rolki, które umożliwiają optymalne dopasowanie transportowanej maszyny. Rolki pozwalają również na łatwe ześlizgiwanie się łodzi z przyczepy. Na rynku dostępne są rolki wykonane z gumy oraz poliuretanowe. Sprawdźmy, czym się charakteryzują.

Rolki gumowe są bardzo często stosowane ze względu na niską cenę, jednak ten rodzaj rolek ma więcej wad niż zalet. Co prawda amortyzują uderzenia, ale charakteryzują się niską żywotnością, szybko się zużywają, nie są odporne na promieniowanie UV, a także mogą się odkształcać i zarysowywać po dłuższej eksploatacji.

Lepszym rozwiązaniem są rolki poliuretanowe, które może nie amortyzują uderzeń, ale są odporne na zarysowania, promienie UV, odkształcenia, a także charakteryzują się długą żywotnością.

Istotne części do przyczep podłodziowych to również gumy dziobowe do dziobnicy, które zabezpieczają łódkę przed zarysowaniami, gumowe wsporniki dziobowe, śruby kabłąkowe, pokrętła gwiazdowe ze śrubą, płytki dociskowe i oczywiście różnego rodzaju podpory, które zwiększają stabilność przyczepy podłodziowej. Wszystkie wymienione części dostępne są w ofercie sklepu Pro Trailer – wystarczy kliknąć tutaj.

Jak dbać o przyczepę podłodziową i jej części?

Zabiegi konserwacyjne i przeglądy powinny być zlecane autoryzowanemu dystrybutorowi przyczep. W przypadku przyczepy wyposażonej w układ hamulcowy standardowe czynności to: dokręcenie kół, ustawienie hamulców, smarowanie zaczepu kulowego i hamulca najazdowego. Podczas przeglądu zostaną także skontrolowane przewody hamulcowe, opony i ciśnienie w nich, linka bezpieczeństwa, belki, wsporniki, elektryka itp.

Szczególnie należy dbać o opony, by nie zużywały się zbyt szybko. Jeśli przyczepa przez dłuższy czas jest nieużywana, należy ją osadzić na podpórkach, które szczególnie podczas zimowania ochronią opony przed deformacją.

Okazuje się, że tak niewielkie przedmioty, jak rolki czy gumy dziobowe do dziobnicy mają wpływ na bezpieczeństwo transportowanej łodzi. Warto więc regularnie sprawdzać stan nawet najmniejszych części przyczepy podłodziowej, by mieć pewność, że zawsze przewozimy łódź w sposób bezpieczny.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór części do przyczep podłodziowych


Wiadomości